Cesta: Titulní stránka > Jan Tourek - radní Kraje Vysočina > Tiskové zprávy


 

Bramborářské dny v Havlíčkově Brodě

Bramborářské dny v Havlíčkově Brodě
V minulém týdnu se v Havlíčkově Brodě uskutečnil už 31. ročník Bramborářských dnů, jehož součástí byl odborný seminář Brambory 2021 a výstava vzorků pěstovaných odrůd brambor. Bramborářské dny pořádá každoročně Český bramborářský svaz a Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, pod záštitou ministra zemědělství a s podporou Kraje Vysočina. Kraj prezentoval sérii skládacích letáků s propagací zemědělských komodit s názvem Chutě Vysočiny a zajišťoval i prezentaci výukových materiálů Celostátní sítě pro venkov a ochutnávku regionálních potravin.
 

 
 

Během zahájení bramborářského semináře hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek připomenul: „Kraj Vysočina je bramborářský kraj a celá třetina domácí produkce brambor České republiky je vyprodukována v našem kraji; nejen z tohoto důvodu věnujeme bramborám významnou pozornost. Byla například zpracována studie Historie bramborářství na Vysočině, která má pomoci ke zvýšené informovanosti o dané komoditě, realizuje se také projekt zaměřený na pěstování plodin v ochranném pásmu vodních zdrojů ve spolupráci s Povodím Vltavy a Ministerstvem zemědělství.“


Zástupci pořadatelů a dalších orgánů státní správy, kteří řeší problematiku spojenou s komoditou brambory, informovali o své činnosti a dále prezentovali statistické údaje za letošní rok z pohledu osázené plochy brambor v ČR na výměře 22 824 ha. Konzumní brambory byly pěstovány na ploše 14 549 ha, brambory na výrobu škrobu na výměře 5 684 ha a sadbové brambory na 2 591 ha. Plocha drobných pěstitelů činila  6 148 ha a obecně lze říci, že se celková plocha brambor snížila meziročně o 4,4 %. Odhadovaná sklizeň brambor za rok 2021 je 814 tisíc tun. Přesto zejména v jarním období bude nutné určité množství konzumních brambor dovézt ze zahraničí, protože soběstačnost Česka kolísá na úrovni 75–80 %. Na jednání vystoupil také nový předseda Slovenského bramborářsko-zelinářského svazu Jozef Šumichrast.


Přednášející řešili nejen témata letošní sezony, ale značná pozornost byla věnována i přípravě strategického plánu ČR pro nové plánovací období společné zemědělské politiky EU. Ze strany zástupců Českého bramborářského svazu zazněla informace o novém dotačním titulu pro pěstitele a zpracovatele konzumních brambor – režimu jakosti QCZ, do kterého se v letošním roce zapojilo 106 žadatelů. Program, který má celkovou dotaci 50 milionů korun, bude pokračovat i v dalším období. Noví žadatelé se mohou hlásit od ledna do konce dubna 2022.

 

S bramborářskými dny je spojena také celorepubliková soutěž středních škol s názvem Bramborový květ Vysočiny 2021, která probíhala na Školním statku Humpolec. Součástí je test znalostí o bramborách, výpočet potřeby hnojiva, sadby apod. Dalšími úkoly byly překlady textu do angličtiny, znalosti z mechanizace, kreativita pro reklamu brambor, poznávačka, výpočet škrobnatosti brambor a důkaz obsahu uhličitanů v půdě. Soutěže se zúčastnilo celkem 12 středních škol a Vysočinu reprezentovala ČZA Humpolec, VOŠ a SOŠ Bystřice nad Pernštejnem a VOŠ a SŠ VZZ Třebíč. Na 1. místě se umístil student Dominik Svoboda ze ČZA Humpolec, kterému tímto gratulujeme za skvělou prezentaci Kraje Vysočina.


brambory

 

brambory

 

brambory

 

  • Eva Horná, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 26.10.2021 / 26.10.2021

Počet návštěv: 834
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies