Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina


 

Bili se o Británii – před 70. lety

Bili se o Británii – před 70. lety
V předvečer první čistě letecké bitvy v dějinách válek - Bitvy o Británii - 14. září připravil kraj Vysočina společně s Czech Spitfires Club v Horáckém divadle v Jihlavě připomínkový večer na legendy válečného nebe. Vzdušný prostor Británie před 70. lety bránili i Karel Kuttelwascher, Vilém Göth nebo Imrich Gablech. S rodinnými příslušníky i pamětníky se u příležitosti své návštěvy na Vysočině setkal také prezident České republiky. Českoslovenští stíhači zařezaní v československých, britských a polských jednotkách tvořili 4% stavu Britského stíhacího letectva. Stejný čtyřprocentní podíl získali na jeho úspěchu.
 

 
 

Českoslovenští piloti provedli během tříměsíční bitvy o Británii 40 370 letů v celkovém čase 96 337 operačních hodin. Sestřelili 204 letouny jistě, 68 pravděpodobně, 131 letadel poškodili. Bombardovací letci shodili na nepřátelské cíle 1218 tun trhavých pum a 92 925 kusů zápalných pum. 505 československých letců padlo, nebo zůstalo nezvěstných. Dalších 206 pilotů bylo zraněno nebo zahynulo při výcviku, zajato bylo 52 pilotů. Permanentní přítomnost československých pilotů v bojích přispěla k naplnění toho, čemu se říkalo Československá věc. „Bez osobního nasazení československých stíhacích letců a týmu statečných, kteří zajišťovali servis na zemi, by možná druhá světová válka nabrala jiný směr. Můžeme se jen domnívat, co by bylo dnes, kdyby nebylo Bitvy o Británii,“ uvedl v úvodu setkání hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.

 

Váleční piloti byli v minulosti komunistickým režimem odsouváni z povědomí a skutečného novodobého uznání se jim dostalo až po sametové revoluci v roce 1989. Jeden z mála žijících pamětníků legendárních  leteckých soubojů nad Británií plukovník Imrich Gablech se připomínkového setkání osobně účastnil. Držitel nejvyššího státního vyznamenáním České republiky – Bílého lva působil jako dispečer letového provozu, Po únorovém převratu byl perzekuován komunisty. Pozvání mezi pamětníky přijaly i dcery legendárního brigádního generála Karla Kuttelwaschera  Mari Rowe a Vee Darlington, které žijí v Londýně. Na plukovníka Viléma Götha, který padl ve vzdušném prostoru nad Tenderdenem 25. října, zavzpomíná jeho synovec Čestmír Göth.

 

V rámci komponovaného večera bylo promítnuto několik autentických dobových dokumentů a vzpomínkových medailonků, které byly vybrány a dotočeny pouze pro tuto výjimečnou událost. „Naším cílem je přiblížit dnešní mladé generaci pozitivní vzory a morální odkaz československých letců a dalších vojáků, kteří za druhé světové války bojovali proti fašismu. Vzhledem k tomu, že přímých účastníků zahraničního odboje a zejména příslušníků Royal Air Force ubývá, chceme navázat na jejich záslužnou činnost a zprostředkovávat poznatky a materiály veřejnosti,“ uvedl Zdeněk Sadecký z Czech Spitfires Club.

 

Za Bitvu o Británii můžeme považovat letecké souboje nad Británii a kanálem La Manche v období od července do října 1940. Přesněji se někdy uvádí 10. červenec až 31. říjen 1940, přičemž za den bitvy o Británii se považuje 15. září. Úkolem Luftwaffe bylo zničit RAF a RAF se zase snažila udržet si dostatečnou bojeschopnost a dostatek sil k zadržení případné invaze.

 

brigádní generál i. m. Karel Miroslav Kuttelwascher

pocházející ze Svatého Kříže u Havlíčkova Brodu byl naším nejúspěšnějším stíhačem v řadách RAF.

Věhlas získal hlavně během úspěšných přepadových akcí Night Intruder na jaře a v létě 1942, při nichž

sestřelil 15 německých bombardérů. Byl dvakrát vyznamenán Záslužným leteckým křížem DFC.

plukovník i. m. Vilém Göth

se narodil v Brně, ale žil během 30. let v Jihlavě. Bojoval v Bitvě o Británii, během níž dosáhl dvou

vítězství. Krátce poté však, jako šestý z našich letců, položil život za svou porobenou vlast.

plukovník Imrich Gablech

držitel Řádu Bílého lva, je právem považován za legendu. Je původem se Slovenska, ale od války žije

v Havlíčkově Brodě. Podařilo se mu uletět okupantům, bojovat v Polsku, ale po zajetí Sověty strávil

dva strastiplné roky v gulagu. V roce 1942 se díky naší diplomacii dostal do Anglie, kde působil jako

dispečer letového provozu. Po únorovém převratu byl perzekuován komunisty.

 

„Nikdy v dějinách lidských střetnutí nevděčilo takové množství lidí za tak mnohé tak malé hrstce jednotlivců.."

Winston Spencer Churchill, Bitva o Británii

 

  • tisk@kr-vysocina.cz
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Bili se o Británii – před 70. lety
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 17.9.2010 / 17.9.2010

Počet návštěv: 24091
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek