Cesta: Titulní stránka > Informační technologie


 

Badatelna Gymnázia Jihlava má speciální akustický světelný strop

Badatelna Jihlava
Gymnázium Jihlava dnes představilo nové prostory, které vznikly díky evropskému projektu Badatelská centra pro přírodní vědy. Do projektu jsou zapojena všechna krajem zřizovaná gymnázia na Vysočině. 120 metrů čtverečních učeben v Jihlavě je nově k dispozici v přístavbě nad krčkem mezi oběma provozními budovami. „Žáci využívají šest moderně vybavených pracovišť. Za projektem, který akcentuje specifika výuky a bádání, stojí Kraj Vysočina,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Martin Hyský. Unikátem jihlavské badatelny je akustický světelný strop, který umožní plynulou regulaci intenzity osvětlení a podle projektanta Jakuba Fraje ideálně tlumí akustické dozvuky. Podobně multifunkční strop není zatím v žádné z krajských škol.
 

 
 

Pod dohledem pedagogů Nadi Kosové a Lenky Fasorové dnes studenti Gymnázia Jihlava představili hostům ze základních škol a dalších krajských institucí svou práci na šesti odborných pracovištích badatelen. Gymnázium má k dispozici pracoviště mikroskopie, termokamery, analýzy chemických vzorků, optiky, vysokorychlostní kamery a mikrobiologie. „Během druhého pololetí budeme k nám do badatelen zvát žáky a jejich učitele z jihlavských základních škol, tak aby se mohli s prostředím seznámit. Plánujeme také spolupráci s našimi bývalými studenty. Budeme rádi, pokud budou praxi vysokých škol přenášet k nám a motivovat své nástupce,“ plánuje ředitel Gymnázia Jihlava Pavel Suk, který za pomoc s projektem v jeho počátečních fázích poděkoval svému předchůdci  Miroslavu Paulusovi. Spolupráci s gymnazijní badatelnou už dnes plánoval ředitel Muzea Vysočiny Jihlava Karel Malý, vyzkoušel si práci se spektrometrem. „Zatímco v minulosti jsme práci s takto speciálním zařízením museli řešit výpůjčkou z vysokých škol, do budoucna chceme spolupracovat s jihlavským gymnáziem, především při zkoumání minerálů,“ prozradil Karel Malý.


 Při projektování nových prostor a nástavbě krčku projektant pamatoval i na využití fasády. Ta je připravena pro vegetační oživení, pro které je uzpůsobeno dřevěné obložení stěn.

 

Projekt Badatelská centra pro přírodní vědy, do kterého se zapojilo pět krajských gymnázií, byl financovaný z ROP JIHOVÝCHOD a Kraj Vysočina mohl využít 33 miliónů korun z evropských dotací.


ROP

  • Více informací Jana Hadravová, odbor školství, mládeže a sportu, Krajský úřad Kraje Vysočina, e-mail: tisk@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 28.1.2016 / 28.1.2016

Počet návštěv: 6603
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek