Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Analýza životního stylu a zdraví mládeže v Kraji Vysočina

Analýza životního stylu a zdraví mládeže v Kraji Vysočina
Od ledna do června 2012 realizoval Kraj Vysočina na středních školách projekt Životní styl a zdraví mládeže v Kraji Vysočina. Jeho cílem bylo získat konkrétní informace týkající se zdravotního stavu a životního stylu středoškolské mládeže. Monitoring zdravotního stavu studentů se prováděl ve 41 třídách druhých ročníků vybraných 22 středních škol.
 

 
 

Celkem se studie zúčastnilo 435 chlapců a 431 dívek, kteří vyplnili anonymní dotazník a zároveň jim bylo provedeno vyšetření krevního tlaku a pulsu, měření tělesné hmotnosti a výšky, výpočet Indexu tělesné hmotnosti, měření procenta tělesného tuku, vyšetření celkové hladiny cholesterolu a Ruffierova zkouška tělesné zdatnosti. Monitoring a následné zpracování dat provedlo občanské sdružení Zdravá Vysočina ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem, Střední zdravotnickou školou a Vyšší odbornou školou zdravotnickou Jihlava a Vysokou školou polytechnickou Jihlava.

 

Mezi nepříznivá zjištění patří např. skutečnost, že každý pátý student trpí zvýšeným krevním tlakem, nadváhou či obezitou, 13 % studentů má zvýšenou hladinu cholesterolu. Polovina žáků středních škol má zvýšené nebo vysoké % tělesného tuku, téměř 60 % má podprůměrnou nebo nedostatečnou tělesnou zdatnost.

 

Studie také zjistila, že 40 % šestnáctiletých studentů kouří a pětina pije alkohol minimálně 2x týdně. Pouze 30 % mládeže používá při jízdě na kole vždy helmu a téměř 40 % ji pak nepoužívá vůbec.

 

Odborníci z řad lékařů pozitivně hodnotí získání objektivních dat pro doporučení školám, zdravotním pojišťovnám, praktickým lékařům pro děti a dorost a zejména rodičům. „Lze očekávat, že zjištěné výsledky povedou k  realizaci navazujících preventivních opatření a projektů zaměřených především na dětskou populaci a mládež. Výstupy studie a následná opatření budou řešeny i na Konferenci škol Kraje Vysočina, kterou kraj připravuje na konec října v rámci projektu Zdravý Kraj Vysočina,“ říká Martin Hyský, radní pro oblast regionálního rozvoje.

 

Závěrečná zpráva Analýzy životního stylu a zdraví mládeže v Kraji Vysočina je zveřejněna na www.kr-vysocina.cz/zdravykraj .

 

 

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • Analýza životního stylu a zdraví mládeže v Kraji Vysočina
 

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 17.8.2012 / 17.8.2012

Počet návštěv: 14390
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • Czech POINT
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Vysočina šetří energii
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek