Cesta: Titulní stránka > Servis pro

Aktuality

Na těchto stránkách naleznete důležité informace k tzv. Kotlíkovým dotacím, které bude rozdělovat Kraj Vysočina v rámci Operačního programu Životní prostředí 2014 – 2020. Cílem nabídnuté dotace je snížit znečištění ovzduší nejen v našem regionu z tzv. lokálních topenišť využívajících tuhá paliva. Od roku 2022 nebude podle platného zákona o ovzduší v ČR možné provozovat v domácnostech staré neekologické kotle 1. a 2. emisní třídy. Už od roku 2018 smí být na český trh uváděny jen kotle 4. emisní třídy a vyšší.

Odpovědi na nejčastější dotazy ke kotlíkovým dotacím naleznete zde .

• Nejčastější dotazy k příjmu žádostí do 3. kola KD (18.10.2019)

• Zahájení příjmu žádostí do 3. kola kotlíkových dotací (10.10.2019)

Ve středu 23. října 2019 od 7:00 bude zahájen příjem žádostí o Kotlíkovou dotaci pro žadatele – vlastníky nemovitostí na území Kraje Vysočina. Pravidla pro poskytování těchto dotací jsou k dispozici v sekci Pravidla dotačního titulu. Podatelna Krajského úřadu Kraje Vysočina pro osobní příjem těchto žádostí (POUZE PODÁNÍ) bude pro tento den zřízena v budově B Krajského úřadu Kraje Vysočina na adrese Žižkova 57, Jihlava, v přízemí (viz mapka). Běžná podatelna krajského úřadu tento den listinné žádosti o kotlíkové dotace NEPŘIJÍMÁ. Na nádvoří areálu Krajského úřadu budou žadatelé vpuštěni přes vchod z ulice Ke Skalce nejdříve v 6 hodin ráno, do budovy Krajského úřadu pak pár minut před 7 hodinou. V den podávání žádostí nebude možné jednotlivé předkládané dokumenty konzultovat.

• Požadavky na elektronická podání ze strany podatelny Kraje Vysočina (18.9.2019)

V případě, že plánujete žádost o dotaci podat prostřednictví emailu se zaručeným elektronickým podpisem a nejste si jisti, jakou velikost může mít Vaše podání, jaké formáty příloh jsou podporovány nebo máte jiné nejasnosti, navštivte stránky e-podatelny, kde se všechny potřebné informace dozvíte.

• Informace k výměnám kotlů Atmos (3.9.2019)

S ohledem na zjištění, že u kotlů Atmos C18S, C20S a C30S vyrobených od března 2000 byly uváděny na štítku výrobku chybné údaje týkající se třídy kotle, oznamujeme, že žádosti o poskytnutí podpory, jejichž předmětem je náhrada kotlů Atmos C18S, C20S a C30S, nesplňují dotační podmínky a budou zamítnuty.
    Výrobcem Atmos bylo potvrzeno, že kotle C18S, C20S a C30S vyrobené od března 2000 mohou mít na štítku uvedenou nižší třídu kotle než třídu 3, kterou ve skutečnosti splňují. Kotle třídy 3 a výše nejsou přijatelné pro náhradu ve druhé a třetí vlně kotlíkových dotací (67. a 117. výzva MŽP).
    Ze zkušeností z 2. kola kotlíkových dotací je zřejmé, že se tento problém týká i dalších modelových řad tohoto výrobce. Emisní třída kotlů je vždy posuzována nejen podle dokladu o kontrole technického stavu starého kotle a údajů uvedených v žádosti, ale i podle údajů, které nám ke svým produktům poskytne výrobce.

• Upozornění na nutnost znehodnocení starého kotle (16.4.2019)

Z důvodu množících se potíží s prokazováním znehodnocení starého kotle si dovolujeme opětovně upozornit na povinnost vyplývající ze smlouvy o poskytnutí dotace. Konkrétně se jedná o povinnost prokázat fotodokumentací, že původní kotel byl trvale znehodnocen, tzn. poškozen tak, že již není možné jej znovu zapojit do otopné soustavy a využívat jako zdroj tepla. Až po takovémto znehodnocení a důkladném vyfocení odevzdávejte starý kotel subjektu oprávněnému k nakládání s odpady, který Vám potvrdí doklad o likvidaci.
    Fotodokumentaci znehodnocené kotle není možné nahradit žádným jiným dokladem!

• Základní podmínky pro 3. kolo Kotlíkových dotací v Kraji Vysočina (15.2.2019)

Na základě informací poskytnutých Ministerstvem životního prostředí, řídícího orgánu Operačního programu Životního prostředí 2014 – 2020, uvádíme aktuality k plánovanému 3. kolu Kotlíkových dotací v Kraji Vysočina. Vyhlášení výzvy k předkládání žádostí do třetího kola se předpokládá až v 2. polovině roku 2019.

• Připravované 3. kolo Kotlíkových dotací (29.11.2018)

V souvislosti s plánovanou 3. vlnou kotlíkových dotací zahájil Kraj Vysočina internetový průzkum zájmu fyzických osob o tento dotační titul. Dle předběžných informací o nastavení podmínek ze strany Ministerstva životního prostředí by se ve 3. kole kotlíková dotace měla týkat výměn starého kotle na tuhá paliva s ručním přikládáním, který není lepší jak 2. emisní třídy, za nový kotel na biomasu (automat nebo ruční přikládání), plynový kondenzační kotel nebo za tepelné čerpadlo. Nově již nebudou podporovány kotle kombinované na uhlí a biomasu, tzn. že v rámci kotlíkových dotací již nebude podporována instalace žádného zdroje spalujícího uhlí. V případě, že uvažujete o výměně Vašeho starého kotle za některé z uvedených zařízení projevte prosím svůj zájem ve formuláři na stránkách http://extranet.kr-vysocina.cz/kotliky/ a pomozte nám tak zjistit, jak velký je zájem o případné další kolo kotlíkových dotací v Kraji Vysočina.

• Tepelné čerpadlo Schlieger Kompakt Air 15 (25.9.2018)

Dle informací SFŽP bylo ze Seznamu výrobků a technologií vyřazeno čerpadlo Schlieger Kompakt Air 15 (SVT 20203). K vyřazení došlo z důvodu blíže nespecifikovaných problémů, kterými se zabývá Česká obchodní inspekce. Toto čerpadlo je možné financovat v rámci kotlíkových dotací pouze v případě, že bylo uvedeno do provozu do 25. 2. 2018.
    Ostatní čerpadla Schlieger zapsaná v Seznamu výrobků a technologií jsou i nadále podporovatelná.

V archivu je: 14 záznamů

Umístění: Složky dokumentů > Kotlíkové dotace > Aktuality