Cesta: Titulní stránka > Odpady Vysočiny > Infomateriály ke stažení


 

7. 4. 2011 tisková zpráva - Občané kraje Vysočina mohou snáze třídit eletroodpad a baterie

Dokument je uložen v archivu
 

 
 

Občané kraje Vysočina mohou snáze třídit eletroodpad a baterie

 

Občané kraje Vysočina mohou v současné době třídit drobné elektrospotřebiče a baterie do šesti červených kontejnerů, přičemž v Jihlavě jich v nejbližší době přibude 21 kusů. Do konce dubna se počet kontejnerů v kraji rozšíří na 127. Společnost ASEKOL, která se zabývá zpětným odběrem elektrozařízení, umisťuje kontejnery v regionu ve spolupráci s krajským úřadem kraje Vysočina, v Jihlavě se na jejich umístění podílí magistrát města Jihlava. Dotaci na výrobu a instalaci nádob poskytl Státní fond životního prostředí ČR. Červená barva se tak stává další barvou v třídění odpadů. Kontejnery mají občanům ulehčit třídění elektrospotřebičů a zároveň zvýšit objem sběru menších spotřebičů. Právě ty totiž nejčastěji končí ve směsném odpadu, odkud se k ekologické recyklaci nedostanou.

 

Drobná elektrozařízení patří k nejhůře tříděným druhům elektroodpadu. Díky jejich malým rozměrům je mnohem jednodušší je vyhodit do popelnice, než odnést například na sběrný dvůr. Proto ASEKOL – jako první v Evropě – inicioval myšlenku vytvořit tzv. stacionární kontejnery na sběr elektroodpadu. Na výrobu a instalaci 120 červených kontejnerů v kraji Státní fond životního prostředí a společnost ASEKOL celkově vynaloží přes 2 000 000 Kč. „Nové sběrné nádoby jsou umístěny vedle dalších barevných nádob určených pro třídění plastu, papíru nebo skla, kam jsou již občané zvyklí odpad odnášet. K žlutému, modrému a zelenému kontejneru tak přibyl nyní nový – červený,“ vysvětluje Pavel Peroutka, regionální manažer společnosti ASEKOL.

 

 Kontejnery, které ASEKOL v celém kraji Vysočina rozmisťuje, mají i integrovaný box na baterie a akumulátory. Přestože společnost sběr baterií přímo nezajišťuje, díky dostupné technologii a spolupráci s kolektivním systémem Ecobat se rozhodla kontejnery využít i k tomuto účelu.

 

 „Kontejnery považujeme za velký přínos pro jednotlivé obce, města i celý kraj. Jsou zajímavým doplněním aktivit kraje zaměřených na podporu a rozšiřování služeb v oblasti recyklace elektroodpadu a přibližování třídění k občanům. Díky červeným kontejnerům se obyvatelům kraje rozšíří sběrná síť vysloužilých elektrozařízení na bezmála 1 100 míst,“ zhodnocuje projekt člen Rady kraje Vysočina Zdeněk Ryšavý.

 

 Do červeného kontejneru patří baterie a drobná elektrozařízení, jako jsou například kalkulačky, rádia, drobné počítačové vybavení, discmany, telefony a elektronické hračky. Naopak není určen pro sběr televizorů, počítačových monitorů, zářivek, úsporných žárovek, velkých domácích spotřebičů jako jsou třeba ledničky, pračky a chladničky. Tato větší zařízení se vybírají na sběrném dvoře, při mobilním svozu, případně je možné je odevzdat v prodejnách nebo opravnách elektrospotřebičů.

 

 Náměstek primátora města Jihlava Rudolf Chloupek k instalaci prvních červených kontejnerů ve městě říká: „Ochranu životního prostředí v našem městě považuji za jednu z podstatných priorit, a proto vítáme tyto nádoby na drobný elektroodpad jako vynikající doplněk stávající jihlavské sběrné sítě. Občané teď díky nádobám budou mít možnost vysloužilé elektrospotřebiče ve městě vracet na 69 místech.“

 

 Na propagaci červených kontejnerů v kraji připravil ASEKOL od března do listopadu také osvětovou reklamní kampaň. Její součástí budou například spoty v regionální televizi R1 Vysočina, informační letáky a outdoorová reklama na dopravních prostředcích.

 

 Stanoviště červených stacionárních kontejnerů v Jihlavě

 

Židovská 3 (křižovatka s ulicí Palackého)

Erbenova 58 (u základní školy)

S. K. Neumanna (parkoviště)

Slavíčkova 8-12 (parkoviště)

Březinova 112 a

Za Prachárnou 37

Nad Plovárnou 14

Sokolovská 75 (křižovatka s ulicí Na Růžku)

U Hřbitova 1

Demlova 22 (u prodejny)

Březinova sídliště (parkoviště pod zdravotním střediskem)

Brtnická 9 (u prodejny)

Letní 6

Za Poštou 41

Poláčkova 8

Romana Havelky 8a

Královský Vršek 30

Brněnská 71

Štefánikovo náměstí

Chlumova 11

Musilova 36

U Břízek (křižovatka s ulicí Stavbařů)

 

 

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • 7. 4. 2011 tisková zpráva - Občané kraje Vysočina mohou snáze třídit eletroodpad a baterie
 

Zodpovídá: Ing. Pavla Bendová
Vytvořeno / změněno: 7.3.2012 / 7.3.2012 | Zveřejnit do: 3.12.2012
Informace vyžadují kontrolu

Počet návštěv: 5800
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek