Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

30. 9. 2014

Přímé kontakty s občany jsou více než „vysoká politika“
 

 
 

Kraj Vysočina má stálé dohody o spolupráci a přátelské vztahy s několika oblastmi v Evropě. Máme oficiální partnerské smlouvy se čtyřmi regiony. Jsou to: Spolková země Dolní Rakousko, francouzský Region Champagne-Ardenne, Nitranský samosprávný kraj a Zakarpatská oblast Ukrajiny. Jde o dnes už osvědčené mezinárodní vztahy. Připravujeme s nimi společné projekty, kulturní akce, oboustranné návštěvy našich občanů z různých okruhů lidské činnosti. K dobrým vztahům a pozitivnímu vnímání naší země se snažíme přispívat především konkrétními činy. Například na západní Ukrajině jsme investovali do oprav školských a zdravotnických zařízení. A vrátí se nám to ve vztazích lidských i hospodářských. Ze stejných důvodů navazujeme kontakty s Běloruskem nebo částečně i se vzdálenou Čínou. Nechceme jim kázat, chceme je poznávat a s nimi spolupracovat na oboustranně výhodných projektech.

Přitom důležitá není „vysoká politika“ nás funkcionářů, ale právě možnost vzájemného poznávání obyčejných lidí. Poznat jinou realitu, někdy i jiný způsob myšlení, znamená i pochopit a tolerovat jistou jinakost lidí, národů nebo jiné víry. Nemůžeme jen moralizovat a poučovat. Pokud nás přímo neohrožují, ať si žijí své životy. Nabádat jiné národy, jak se mají chovat, nikdy k ničemu nevedlo. Řeknou nám pak – vyřešte si své problémy a neříkejte, že je nemáte. Asi by bylo dobré si uvědomit, jak sami nemáme rádi, když někdo poučuje nás a vnucuje nám vlastní vidění reality. Neexistují jen dva světy – jeden dobrý a druhý špatný. Západní svět se v tomto směru pohybuje poněkud v kruhu, v zajetí svých představ. Viděli jsme, jak se dříve klidné soužití různých etnik v bývalé Jugoslávii rychle zvrhlo díky nenávisti a vyhrocenému politikaření spojenému s ideologickou propagandou ve vyvražďování sousedů. Rozdmýchat oheň je rychlé, jeho hašení velmi obtížné. Vzájemný pocit křivdy pak zanechá hlubokou stopu, především v těch, kteří zažili na sobě nebo svých blízkých krutost válečných nonsensů.

Dnes to vidíme na východní Ukrajině a v nepříčetné podobě na Blízkém východě – v Sýrii, v Iráku, v Palestině.

Proto i to naše vzájemné poznávání se sousedy má svůj obrovský význam. Pokud budeme znát své obyčejné životy, radosti i starosti, tolerovat různost svých pocitů a své víry, snad se nedáme svést vůdci a ideology, různými manipulátory s různými zájmy k podobným šílenostem. Snad.

 

Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • 30. 9. 2014
 

Zodpovídá: Renata Krupičková, DiS.
Vytvořeno / změněno: 15.10.2014 / 15.10.2014

Počet návštěv: 7847
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek