Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

24. 6. 2014

Prázdniny – příjemná doba odpočinku, ale i nových nebezpečí
 

 
 

Za týden začíná červenec a s ním omamná doba vrcholícího léta. Děti a mládež se radují z prázdnin, učitelé a učitelky zhluboka vydechnou, ostatní občané cítí s potěšením blízkost svých dovolených. Všichni dětem ten příjemný čas přejeme, někteří dokonce i těm kantorům, kteří to přece jen nemají s našimi potomky lehké. Přívětivé letní měsíce a ukolébání se onou horkou volností jsou však zvláště pro děti i v mnohém nebezpečné. Hlubiny rybníků a koupališť, přeplněné silnice a večerní tma kdekoliv jsou známými hrozbami. V dnešním světě k nim přibývají další – svůdné hrozby. O drogách toho už víme dost. A kdo chce naslouchat, je varován. Stále akutnější a nebezpečnější se ale stává realita zneužití internetu.

Zvláště právě děti a mládež jsou ve své důvěřivosti, otevřenosti a částečně i naivitě vystaveny nejrůznějším ohrožením. A my dospělí bychom je měli varovat. Snažíme se o to z pozice krajského úřadu systematicky vzdělávacími akcemi, soutěžemi na toto téma, vydáváním metodických materiálů. Tato nebezpečí jsou stále podceňována, proto považuji za svou povinnost opakovaně na ně upozorňovat. Například Facebook není jen místem pro sdílení přátelství. Jsou známy případy, kdy pedofilové vydávající se za mladé kluky pronikají do soukromí mladistvých – někdy bohužel až s tragickými důsledky. I psychické následky takových třeba jen internetových styků mohou dětem značně ublížit.

Internet je fenomén naší doby a pomáhá nám na každém kroku. I seniorům nemálo ulehčuje život a přispívá k jeho naplnění. Je nutné ale znát i jeho stinnou stránku. Pokud chcete svým dětem nebo i sobě pomoci, vyhledejte si užitečné rady na webu Kraje Vysočina v ikonce eBezpečnost  nebo přímo na www.kr- vysocina.cz/kamseobratitsproblemy.asp. Dozvíte se tam odpovědi na mnohé závažné otázky. Například „Víte co Vaše děti dělají na internetu? Víte jak je ochránit?“ Anebo přímo děti se mohou dozvědět správné reakce na další otázky – „Víš jak se na internetu bránit proti kyberšikaně? Máš problémy na internetu?“ Ale nejde zdaleka jen o děti. I dospělým může být užitečné, když zjistí, co dělat v těchto případech – „Víte co dělat, když Vám někdo posílá výhružné e-maily? Jste zavaleni nevyžádanou poštou (spamem)? Nakoupili jste zboží na internetu, ale nic Vám nepřišlo? Jste si jisti, že je Vaše firma dostatečně zabezpečená proti elektronické kriminalitě? Jak se bránit zneužití internetového bankovnictví“.

Na začátku léta ale nechci jen strašit, je tedy čas myslet i na příjemné věci. Můžeme regenerovat své síly pod slunečními paprsky u moře, poznávat historické památky či jiné způsoby života po celém světě. Anebo prozkoumat známé i neznámé kouty Vysočiny. Můžeme odpočívat dle svého naturelu. Máme možnost najít místa pro poznávání naší historie. Nebo pro koupání, cykloturistiku i klasické pěší túry s doprovodem šumění stromů.

Přeji všem pěkné léto, načerpání nových sil a vytržení alespoň na čas z každodenních starostí.

 

Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • 24. 6. 2014
 

Zodpovídá: Renata Krupičková, DiS.
Vytvořeno / změněno: 15.10.2014 / 15.10.2014

Počet návštěv: 8934
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek