Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

13. 5. 2014

Světové války i místní konflikty jsou varováním před lidskou nenávistí
 

 
 

Minulý týden jsme si připomněli 69. výročí konce nejstrašnější světové války. Od té doby žijeme ve střední Evropě v relativním klidu a míru. To ovšem neznamená, že nevnímáme stálé hrozby, které nás obklopují. Mocenské špičky stále řeší své ambice tu i onde tím, že pod různými záminkami zfanatizují svůj lid a posílají ho do hrůzných bojů. Neuškodí si připomenout ty historicky nejhorší světové války a vnímat je jako memento i pro naši současnost.

Už před sto lety začala první světová válka, jež zachvátila poprvé téměř celý svět. Vznikla jako důsledek krajního zostření rozporů mezi světovými mocnostmi v zápase o sféru vlivu, kolonie, zdroje surovin, odbytiště a trhy. Už před začátkem války byla cítit ve vládnoucích kruzích velmocí touha mocných po dalších ziscích. A jako vždy doplatili na ně obyčejní lidé na všech frontách. Po jejím konci se zdálo, že děsivé vzpomínky nedovolí něco tak strašného opakovat. Ale lidstvo je nepoučitelné a po dvaceti letech se rozpoutal další světový konflikt.

V naší zemi vnímáme těch skoro sedmdesát let míru jako samozřejmost a brutalitu válek si téměř neumíme představit. Tváříme se, že se nás válčení z jiných oblastí světa přece netýká. Ale stačí si připomenout poslední nám geograficky nejbližší konflikt. Jugoslávii jsme znali jako zemi přírodních krás a milých lidí z našich příjemných dovolených. Pak stačilo vhodit mezi ně rozbušku ideologických, národnostních a náboženských rozdílností. Nenávist pak rodila mezi původně pohodovými sousedy neuvěřitelnou brutalitu. Jen pár stovek kilometrů od nás. Dnes zase sledujeme s obavami zášť a zaryté nepřátelství skupin lidí manipulovaných dnešními ambiciózními pohlaváry. Například na Blízkém východě, ale i na blízkém východě kousek za našimi hranicemi.

Pro nás z toho plyne, že bychom se neměli nechat vtáhnout do nenávisti a nesmiřitelnosti ani v našich „malých“ každodenních konfliktech. Protože z nich v kombinaci s tou ambicí vládnoucích mocipánů vznikají ony „velké“ konflikty, které pak ve jménu patetických rádoby spravedlivých hesel a výzev v první linii smetou a ničí obyčejné občany.

 

Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • 13. 5. 2014
 

Zodpovídá: Renata Krupičková, DiS.
Vytvořeno / změněno: 15.10.2014 / 15.10.2014

Počet návštěv: 7276
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek