Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2016 > Červenec


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

11. ročník Hračkobraní láká na originální hračky i tvořivé dílny

Hračkobraní 2016
Od dnešního dopoledne až do nedělního odpoledne projde nádvořím zámku v Kamenici nad Lipou a jeho parkem tisíce návštěvníků. Zámecké prostory totiž hostí 11. ročník Hračkobraní – festivalu hraček z přírodního materiálu. Originální hračky z textilu nebo dřeva přijelo do Kamenice představit 16 důkladně vybraných výrobců z celého Česka a návštěvníkům je k dispozici 21 tvořivých dílniček.
 

 
 

Slavnostní zahájení Hračkobraní, nad kterým převzal záštitu i hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, se uskutečnilo dnes dopoledne na nádvoří zámku. Pozvaní hosté otočili připraveným klíčem a odemknuli tak 11. ročník festivalu. První návštěvníky pozdravila i radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková. „Každý rok tady najdeme něco nového, hračky a originální nápady, které připoutají pozornost a připomínají, že sezení u počítače není jedinou volnočasovou aktivitou a děti si mohou vybrat z řady her a nápaditých hraček, které dokážou rozvíjet jejich kreativitu a nakonec i jejich schopnosti,“ uvedla radní Marie Kružíková. Slavnostního zahájení se zúčastnila i radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová. „Letošní rok je Rokem řemesel a mě velice těší, že šikovní a zruční řemeslníci dokáží vyrobit tak krásné, originální a navíc zcela funkční hračky, které ocení děti v každém věku,“ řekla Jana Fialová.


Festival stojí na třech základních pilířích. „Prvním jsou výstavy hraček od historických, přes současné až po návrhy hraček studentů uměleckých škol. Druhou a pro nás stěžejní částí je přehlídka hračkářské tvorby, v rámci které letos vystavuje rekordní počet výrobců v porovnání s minulými ročníky. Třetím bodem je doprovodný program složený z tvořivých dílen a divadelních představení,“ uvedl hlavní organizátor a vedoucí Správy kulturních zařízení města Kamenice nad Lipou Petr Pech.


Právě zámecký park je k dispozici všem zvídavým dětem i dospělým, kteří si chtějí namalovat skleničku, hrneček, na hrnčířském kruhu vyrobit mističku nebo si třeba namalovat tričko. „Návštěvníci oceňují především klidnou, přátelskou a pohodovou atmosféru Hračkobraní, rádi si vyzkouší vlastní tvorbu a mohou s námi strávit třeba i celý den,“ vyzdvihl výhody Petr Pech.


Také vybraní výrobci hraček si účast na festivalu pochvalují. Někteří jsou vysočinští stejně jako Helena Foltánová z Jihlavy, která se Hračkobraní účastní už po čtvrté a vyrábí textilní drobné i větší figurky, zvířátka, maňásky nebo i polštářky. Jiní přijeli z větší dálky, jako například Martin Matěj Holub, který žije kousek od Českého Brodu. Vyrábí dřevěné hračky a za vyřezávaný kolotoč pro děti získal cenu nej výrobku Hračkobraní 2015. „Aktuálně má deset vyřezaných zvířátek, na kterých se mohou děti svézt. Figurky jsem vyřezával zhruba měsíc, další čas jsem strávil nad samotnou přípravou a dalšími úpravami,“ prozradil Martin Matěj Holub s tím, že před dvěma roky jeho nápad podpořili právě organizátoři Hračkobraní, a tak se do výroby kolotoče pustil.


Minulý ročník navštívilo festival téměř sedm tisíc návštěvníků. V roce 2014 to bylo vzhledem k slunečnému počasí ještě o tisíc příznivců hraček z přírodních materiálů víc. Přejeme tedy slunečné počasí, spokojené návštěvníky a pokud zrovna nevíte, co budete dělat o volném víkendu, vyrazte do Kamenice nad Lipou.


Historie Hračkobraní na zámku v Kamenici nad Lipou

Že Hračkobraní se odehrává právě v Kamenici nad Lipou, byla souhra několika okolností. Zámek, který do té doby sloužil jako dětská ozdravovna, v roce 1998 převzalo Uměleckoprůmyslové museum v Praze, jehož ředitelka Helena Koenigsmarková je zaměřením hračkářka. Navíc před druhou světovou válkou byla v Kamenici státní hračkářská dílna. To vše vedlo k tomu, že zámek nezůstal veřejnosti uzavřený, sídlí v něm městské muzeum a je neodmyslitelně spjatý s Hračkobraním i se soutěží Správná hračka.


  • Monika Brothánková, tiskové oddělení
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 724 650 161, e-mail: brothankova.m@kr-vysocina.cz
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • 11. ročník Hračkobraní láká na originální hračky i tvořivé dílny
 

Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 13.7.2016 / 13.7.2016

Počet návštěv: 3975
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 11.00–16.00, středa: 7.00–12.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí: 11.00–16.00, středa: 7.00–12.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek