Související témata

 
 
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Jiří Běhounek - hejtman Kraje Vysočina


 

100 let bitvy u Zborova

100 let bitvy u Zborova
Od jedné pro historii našeho státu z nejvýznamnější bitvy první světové války v neděli 2. července uplynulo 100 let. V ukrajinském Zborově, respektive přímo v obci Kalynivka se za účasti delegace z ČR uskutečnila pietní vzpomínka na padlé legionáře. Součástí výročí důležité bitvy představující základ vzniku samostatného státu Čechů a Slováků bylo i odhalení rekonstruované Bratrské mohyly.
 

 
 

Pietní vzpomínky v ukrajinské obci Kalinivka se zúčastnil předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská, zástupci Československé obce legionářské, představitelé Armády ČR, váleční veteráni hosté ze Slovenska a Ukrajiny i hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.


„Ač se místo nenachází na území našeho partnerského regionu, jsem velmi rád, že jsme se díky našim dlouholetým zkušenostem ze Zakarpatí a fondu ViZa mohli na rekonstrukci mohyly organizačně podílet. Zborov jako symbol statečnosti, cti i vlastenectví našich předků bychom si měli stále připomínat. Poděkovaní patří Armádě ČR, Československé obci legionářské, zastoupení ČR na Ukrajině, ukrajinským a ruským partnerům, vedení fondu ViZa a všem, kteří se na rekonstrukci a organizaci programu výročí bitvy podíleli,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.


Bitva sice nezměnila průběh války a z vojenského hlediska nebyla příliš významná, byla však prvním samostatným vojenským vystoupením čs. jednotky v první světové válce. Vítězství československých vojáků mělo velký morální a politický význam, podpořilo vytváření legií v Rusku a tím i vznik samostatné československého státu. Bitvy u Zborova mezi 3 500 legionáři bojovali za svobodný a svébytný stát Čechů a Slováků i pozdější generálové Jan Syrový, Ludvík Svoboda či Rudolf Medek.


Kraj Vysočina spolupracuje se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny už 10 let. Desítky opravených základních a mateřských škol, modernizované ambulance s novým vybavením na ukrajinském venkově, výměny zkušeností mezi pracovníky v sociálních službách, mezi hasiči i řada stáží studenů našich i ukrajinských škol, nebo podpora výuky českého jazyka, to je jen částečný výčet z více než 150 projektů, které z této meziregionální spolupráce vzešli. Meziregionální spolupráce je i oficiální částí spolupráce Ukrajiny a České republiky.


zborov

zborov

zborov

zborov

zborov

zborov

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • 100 let bitvy u Zborova
 

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 4.7.2017 / 4.7.2017

Počet návštěv: 2182
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek