Kraj Vysočina - logo

Životní prostředí Kraje Vysočina


 

Cesta: Titulní stránka > Životní prostředí


 

Na stránce dále najdete


 

Vybíráme

 • Nejlepšími sběrači papíru jsou žáci z Jemnice a z Hodic (23.6.2016)
  Soutěž s panem Popelou

  Jubilejní 15. ročník soutěže s panem Popelou ve sběru papíru zná své letošní vítěze. Ti si dnes pro ocenění přišli do sídla Kraje Vysočina. „Úkolem školy bylo během školního roku nasbírat co největší množství papíru. V první kategorii celkové množství papíru slaví úspěch žáci Základní školy v Jemnici, kteří sesbírali 75 160 kilogramů, druhou kategorii množství v kilogramech přepočtené na žáka pak vyhrály děti ze Základní školy a Mateřské školy Hodice, které v přepočtu na jednoho žáka donesly neuvěřitelných 320 kilo,“ prozradil výsledky soutěže krajský radní pro životní prostřední a zemědělství Zdeněk Chlád.

   
 • Lesní družstvo obcí Přibyslav představilo dětem péči o les (15.6.2016)
  Lesní pedagogika

  Dozvědět se něco o tom, jak vzniká les, jak se o něj lesníci starají a co lze v lese najít, se mohly děti ze základní školy Nížkov a Nové Veselí na Žďársku. V lesích okolí tzv. Rudných dolů nedaleko Starého Ranska na sedmi stanovištích jim lesníci z Lesního družstva obcí Přibyslav a Kraje Vysočina ukázali zalesňování, práci s koněm, nechali školáky nahlédnout do tajů myslivosti nebo například vyzkoušeli znalosti dětí při poznávání dřevin.

   
 • Evropské peníze na Vysočině přispěly k vyhlášení 17 zvláště chráněných území (10.6.2016)
  ŽP

  Do svého závěru se blíží projekt Implementace soustavy Natura 2000 v Kraji Vysočina – dvanáct lokalit. Díky jeho realizaci se Kraji Vysočina podařilo vyhlásit 17 zvláště chráněných území, z toho je osm přírodních památek a devět přírodních rezervací. „Zcela nově vyhlášenými územími jsou přírodní památky Na Ostražné, Šilhánky, Maršovec a Čepička, Horní Mrzatec a Kamenický rybník, přírodními rezervacemi jsou pak nově oblasti U Jezera a Havran. U ostatních lokalit zařazených do projektu proběhlo za pomoci evropských peněz zpřesnění hranic stávajících chráněných území a zároveň byly aktualizovány i odborné údaje o nich,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.

   
 • PR Velký Pařezitý rybník (9.6.2016)
  Velký Pařezitý rybník - fotografie

  Oznámení návrhu plánu péče o přírodní rezervaci Velký Pařezitý rybník, která se nachází v Kraji Vysočina, v okrese Jihlava, v katastrálním území a obci Řásná.
  Plán péče se zpracovává a schvaluje na základě ustanovení § 38 zákona o ochraně přírody a krajiny.

   
 • Soutěž My třídíme nejlépe 2016 má za sebou první polovinu (9.6.2016)
  Krajská odpadářská konference přivítala nejlepší obce soutěže My třídíme nejlépe 2014

  Do své druhé poloviny se přehouplo krajské kolo soutěže My třídíme nejlépe 2016. V 11. ročníku soutěže o ceny v hodnotě půl milionu korun bojuje 685 obcí a měst z Kraje Vysočina, což je zhruba 97 % všech vysočinských sídel, které jsou zapojené v systému EKO-KOM. Soutěž realizuje Agentura Dobrý den z projektu spolupráce kraje a společnosti EKO-KOM. „Z různých hledisek se hodnotí sběr recyklovatelných odpadů v průběhu 12 měsíců, a to od začátku loňského října do konce letošního září,“ vysvětluje radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád s tím, že obce soutěží podle své velikosti celkem ve čtyřech kategoriích.

   
 • Přírodní památky a rezervace dostanou větší publicitu (2.6.2016)
  les

  Významná díla přírody, které chrání odbor životního prostředí a zemědělství a která se zatím pouze zřídka stávají cílem výletníků, by se v budoucnu mohla v Kraji Vysočina těšit větší návštěvnické přízni. A naopak dnes hojně navštěvované přírodní lokality, kde rostou například bledule, sněženky, koniklec nebo orchideje by si zasloužily větší ochranu před poškozováním návštěvníky v podobě povalových chodníčků, zábradlí nebo přesně vytyčených cest. To jsou dvě projektové oblasti, na které by se už v letošním roce mohli krajští ochránci přírody zaměřit, připravit konkrétní projekty do Operačního programu Životní prostředí 2014-2020 a získat evropské prostředky.

   
 • Čistá Vysočina: přes 2700 kilometrů silnic má čisté okolí (1.6.2016)
  Čistá Vysočina

  V letošním roce se v rámci akce Čistá Vysočina podařilo zbavit přírodu odpadků z okolí celkem 2714 kilometrů silnic. Jednalo se jak o místní a soukromé komunikace, tak o silnice I., II. a III. třídy, z jejichž blízkosti sváží odpadky Krajská správa a údržba silnic Kraje Vysočina (KSÚSV). Data jsou každoročně získávána z mapy, do které jsou průběžně pomocí aplikace GIS zaznačovány úseky, které dobrovolníci uvedou při přihlášení. „KSÚSV od silnic I., II. a III. třídy odvezla 73,5 tun odpadků. Podle informací zaslaných pověřenými obcemi se dalších více než 28 tun svezlo z přihlášených silnic v majetku obcí,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování Martin Hyský.

   
 • Včelstva na Vysočině mají za sebou preventivní prohlídku (19.5.2016)
  včela

  Mor včelího plodu je bakteriální nákazou, která napadá a zabíjí zavíčkovaný včelí plod. Postupně může zlikvidovat celé včelstvo. Kraj Vysočina nabídl regionálním včelařům úhradu vyšetření všech včelstev na původce moru včelího plodu. „Zkontrolováno bylo 4701 vzorků a prokázáno 13 pozitivních nálezů. Včasným rozpoznáním nákazy moru včelího plodu můžeme zamezit jeho šíření. Konkrétně například v okolí České Bělé nebo Větrného Jeníkova,“ uvedl Zdeněk Chlád, radní Kraje Vysočina s tím, že kraj za preventivní vyšetření vzorků zaplatil téměř 1,8 miliónu korun.

   
 • 44. ročník krajské přírodovědné soutěže Zlatý list (19.5.2016)
  Zlatý list a pan radní

  V polovině května se ve Sluneční zátoce u Ledče nad Sázavou uskutečnilo krajské finále 44. ročníku přírodovědné soutěže Zlatý list. Soutěž zahájil radní Kraje Vysočina pro oblast lesního, vodního hospodářství a zemědělství a oblast životního prostředí Zdeněk Chlád, který předal organizátorům dárky pro vítězná družstva a popřál dětem, „aby zajímavé ukázky doplněné odborným výkladem na stezce lesem jim byly přínosem a les se stal jejich učebnou.“ Soutěžní družstva rozdělená na starší a mladší žáky, bojovala o postup do celostátního finále, které se ve dnech 13. až 18. června uskuteční ve Vanově u Telče.

   
 • Výstava o lesích, vodním hospodářství a zemědělství v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě (3.5.2016)
  Vernisáž výstavy

  Příběh zavražděné Anežky Hrůzové z Věžničky u Polné, kapličky, studánky, ale také křížové cesty, hrady nebo stavby hrází a výlovy rybníků představuje souhrnná výstava Odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina v sídle v Jihlavě. „Na třech podlažích budovy B na Žižkově ulici 57 bude až do konce května k vidění část k Týdnu lesů na téma Historie vepsaná do lesů, k vodnímu hospodářství Voda a pracovní místa a za zemědělství najdou návštěvníci exponáty související s tématem Živočišné výroby,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád na vernisáži výstavy.

   
 • Děti malovaly les na krajském úřadě v Jihlavě (2.5.2016)
  Děti malovaly les

  Skupina dětí zavítala do sídla Kraje Vysočina v Jihlavě a potvrdila, že les malé baví. Dvacet pět školáků si přišlo poslechnout, jak vzniká les, jak se o něj odborníci na les – lesníci – starají. Po krátkém komentování prací v lese přišel prostor pro kreativní práci malých návštěvníků. Děti na jednotlivé části připraveného puzzle výtvarně ztvárnily práce, které je v lese nejvíc zaujaly a malovaly i to, co mají na lese nejraději. Výsledkem byl zajímavý obraz o rozměru 2x3 metry.

   
 • Krajský úřad Kraje Vysočina uspořádal seminář o údržbě silniční zeleně (22.4.2016)
  Seminář

  Do sídla Kraje Vysočina se tento týden sjeli zástupci Ministerstva životního prostředí, Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ale také odborníci z České inspekce životního prostředí, Správy a údržby silnic a krajských úřadů Jihomoravského a Jihočeského kraje, zastoupen byl rovněž i náš krajský úřad Kraje Vysočina. Seminář s názvem Údržba silniční zeleně se uskutečnil pod záštitou radního Kraje Vysočina pro životní prostředí a zemědělství Zdeňka Chláda. „Příspěvky a následná diskuse se týkaly především povolování kácení dřevin, náhradních výsadeb, arboristických standardů a podpory výsadby zeleně,“ přiblížil radní Zdeněk Chlád.

   
 • Podél silnic na Vysočině přibývají pytle plné sesbíraných odpadků (13.4.2016)
  Čistá Vysočina 2016

  Zhruba dva a půl tisíce kilometrů kolem silnic Vysočiny získá čistší vzhled díky projektu Čistá Vysočina. Do 8. ročníku tradiční akce se letos přihlásilo přes 22 tisíc lidí. Uklízí jednotlivci, školy, obce, komerční firmy, sbory dobrovolných hasičů, ale například i turisté nebo rodinná centra. Zbavit přírodu několika kilogramů odpadků se rozhodli také radní Kraje Vysočina i zástupci Krajského úřadu Kraje Vysočina. Dnes odpoledne se vybavili pevnými botami, rukavicemi a vyrazili sbírat odpad za Jihlavu. „Zájem účastníků rok od roku roste. Což se odráží i v sofistikovanější logistice plánování a realizaci této aktivity. Letos jsme například požádali dobrovolníky, aby v rámci registrace zanášeli informace o uklízených úsecích do speciální elektronické mapy, a tak eliminovali překrývané úseky,“ informuje radní Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování Martin Hyský.

   
 • V sídle Kraje Vysočina se uskutečnila Mezinárodní konference příkladů dobré praxe předcházení vzniku odpadů (7.4.2016)
  Konference o odpadech

  Kongresový sál Krajského úřadu Kraje Vysočina zaplnilo na 70 zástupců samospráv a úředníků odpadového hospodářství pověřených obcí z Kraje Vysočina, ale také zástupců z partnerských regionů Dolní Rakousko, Jihočeského a Jihomoravského kraje. Všichni se totiž ve středu 6. dubna účastnili Mezinárodní konference příkladů dobré praxe v problematice předcházení vzniku odpadů a opětovného použití. „Zazněly prezentace ke zpětnému odběru elektrospotřebičů nebo zelenému úřadování. Zástupkyně Oblastní charity v Jihlavě prezentovala aktivitu sociálních šatníků. To v Brně řeší opětovné použití unikátním způsobem. Lidé darují nepotřebné funkční věci – oblečení, nábytek, hračky a z výtěžku je financována výsadba okrasné zeleně ve městě,“ vyjmenoval zajímavá témata konference radní Kraje Vysočina pro oblast zemědělství a životního prostředí Zdeněk Chlád.

   
 • Znečišťovatelé pozor na pokuty za nepodání hlášení o emisích (24.3.2016)
  Kraj plánuje sledovat kvalitu ovzduší v celém regionu

  Krajský úřad Kraje Vysočina upozorňuje provozovatele zdrojů znečišťování ovzduší, kteří mají povinnost hlásit údaje za vybrané agendy ovzduší a integrovaného registru znečišťování. Blíží se totiž termín pro podání hlášení, který připadá na 31. března 2016. „Hlášení se podává v elektronické podobě prostřednictvím integrovaného systému plnění ohlašovacích povinností, konkrétně pomocí elektronických PDF formulářů, které si může provozovatel stáhnout z portálu ISPOP,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast zemědělství a životního prostředí Zdeněk Chlád.

   
 • Kraj Vysočina láká na bělostné koberce bledule jarní (17.3.2016)
  Bledule

  S příchodem jara se stovky turistů nejen z Vysočiny vydávají do přírodních rezervací, které nabízejí netradiční zážitek v podobě rozkvetlých ploch bledule jarní. V Kraji Vysočina najdeme hned necelé tři desítky podobných území, která jsou pro tento fenomén vyhlášená jako zvláště chráněná území. „Za desítkami tisíc bledulí se můžete vydat například na Bystřicko do přírodní rezervace Údolí Chlébského potoka, k přírodní památce Nyklovický potok, ale také na Telčsko k Jechovci, na Světelsko na Hroznětínskou louku, na Pelhřimovsku ke Stržené hrázi nebo do národní přírodní rezervace Ransko u Ždírce nad Doubravou,“ zve radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.

   
 • Kraj Vysočina je jedničkou v čerpání dotací na protiradonová opatření (16.3.2016)
  Radon

  Kraj Vysočina je nejúspěšnějším krajem v získávání státních prostředků na protiradonová ozdravná opatření. Jen v minulém roce využil Odbor životního prostředí a zemědělství 5,87 miliónu korun, a snížil tak nadměrnou radiační zátěž pro dalších zhruba 600 občanů Vysočiny. „Pozitivní úpravy jsme realizovali ve třech bytech v rodinných domcích, ve čtyřech objektech ZŠ a MŠ a u jednoho veřejného vodovodu. Celkově Kraj Vysočina nad rámec svého rozpočtu získal na realizaci Radonového programu ČR už 197 miliónů korun,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast lesního, vodního hospodářství a zemědělství a oblast životního prostředí Zdeněk Chlád.

   
 • Znečišťovatelé ovzduší mohou čerpat dotaci na odstranění zápachu (10.3.2016)
  kouř

  Obtěžování zápachem je problém, se kterým se potýká řada podniků nejen na Vysočině. Zápach ze zemědělských a průmyslových zdrojů souvisí především s umístěním zdrojů v blízkosti obytné zástavby nebo nedostatečným vybavením technologických zdrojů. To by se do budoucna mohlo změnit. „Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo výzvu k předkládání žádostí o poskytnutí podpory z Národního programu Životní prostředí a projektové náměty je možné podávat do 29. dubna letošního roku,“ prozradil radní Kraje Vysočina pro oblast zemědělství a životního prostředí Zdeněk Chlád. Nejčastějším zdrojem zápachu bývají velkochovy prasat a drůbeže, sklady kejdy, hnoje, kafilérie, ČOV, bioplynové stanice, kompostárny, zpracování biologického odpadu, udírny, lihovary, slévárny, lisovny plastů nebo lakovny.

   
 • Prach ze Sahary dovál až na Vysočinu (29.2.2016)
  Prach ze Sahary

  Začátkem minulého týdne zaznamenaly stanice státního imisního monitoringu umístěné v Kraji Vysočina zvýšené koncentrace polétavého prachu původem z africké Sahary. Kulminace byla dosažena těsně před půlnocí v noci z pondělí na úterý. „Největší hodnoty naměřili na stanicích automatického imisního monitoringu v Havlíčkově Brodě a Žďáru nad Sázavou. Tento jemný písek se do západní a střední Evropy dostal vlivem mimořádně teplého proudění vzduchu,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast lesního, vodního hospodářství a zemědělství a oblast životního prostředí Zdeněk Chlád.

   
 • Myslivci na Vysočině pokračují ve sčítání zvěře (11.2.2016)
  Jelen

  Lesníci na Vysočině už mají za sebou první letošní sčítání zvěře, které zahrnuje přímé pozorování v kombinaci s kontrolou pobytových znaků - zaznamenaných stop i dalších znaků pobytu zvěře. „Vzhledem k tomu, že zima je opakovaně mírná, převážně bez sněhu, je nutné při sčítání zvěře používat metody přímého pozorování, kdy uživatelé honiteb zjišťují aktuální počty srnčí zvěře, prasete divokého, zajíce polního nebo např. jelení nebo mufloní zvěře,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.

   
 

» všechny vybrané dokumenty «


 

Poslední dokumenty

 

všechny dokumenty

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Validní kód