Cesta: Titulní stránka > Zdravotnický portál Kraje Vysočina > Zdravotnictví v Kraji Vysočina > Projekty > První pomoc do škol


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Projekt První pomoc do škol

 
 
 

Celokrajský projekt První pomoc do škol si klade za cíl poskytnout mladým lidem základní znalosti v poskytování laické zdravotnické první pomoci. Projekt je každoročně realizovaný na základních a středních školách v Kraji Vysočina již od roku 2004.

 

Znalost první pomoci má však mimo běžné životní situace ještě další významný rozměr, a to v kontextu řešení mimořádných událostí a krizových stavů. Prvním článkem zdravotnického záchranného řetězce je totiž jednotlivec, jeho znalosti, schopnosti a ochota pomoci.

 

Výuka laické první pomoci je určena pro čtrnáctileté a sedmnáctileté studenty, přičemž nižší ročníky absolvují 10 vyučovacích hodin, pro starší studenty jsou v rámci výuky připraveny tři hodiny zaměřené například na kardiopulmonální resuscitaci nebo komunikaci s dispečerem zdravotnického operačního střediska. Odborné vedení kurzů zajišťují pracovníci Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina, dále kvalifikovaní lektoři oblastních spolků Českého červeného kříže a studenti a pedagogové zdravotnických škol, část výuky je pod vedením hasičů věnována integrovanému záchrannému systému.

 

Do projektu První pomoc do škol je v Kraji Vysočina dlouhodobě zapojeno téměř sto procent základních škol a přes osmdesát procent středních škol a učilišť. 

 

V letošním školním roce (2014/2015) je do projektu zapojeno 194 škol, uskutečnilo se 403 výukových kurzů a proškoleno bylo téměř 9 tisíc žáků a studentů. Za celou dobu existence projektu bylo celkově proškoleno přes 86 tisíc mladých lidí.

 

Pozitivní zpětná odezva od žáků, rodičů i pedagogů nás přesvědčuje, že výuka první pomoci ve školách má své opodstatnění. Pokud by se žáci dostali k nějaké mimořádné situaci, budou si vědět rady a svojí pomocí mohou třeba zachránit lidský život. Z hodnotících dotazníků vyplývá, že účastníci kurzu nejvíce oceňují praktické ukázky poskytování první pomoci, zejména procvičování resuscitace a dalších zdravotnických technik. Mladší žáci pak označují za nejatraktivnější část kurzu výuku záchranářů s výjezdovým vozidlem.

 

Náklady na realizaci projektu První pomoc do škol se každý rok blíží částce 1,8 milionu korun.

První pomoc do škol

 
 

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

Informace vyžadují kontrolu
Počet návštěv: 69481

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Validní kód