Kraj Vysočina - logo

Kultura a památky Kraje Vysočina


 
 

Nenechte si ujít

 • Gustav Mahler
 • Kulturní a přírodní dědictví kraje Vysočina
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Na stránce dále najdete


 

Vybíráme

 • Bývalá zemědělská usedlost v Třebíči se může proměnit na Centrum tradiční lidové kultury (25.7.2016)
  Centrum tradiční lidové kultury

  Objekt bývalé zemědělské usedlosti na Cyrilometodějské ulici v Třebíči by mohl do budoucna poskytnout zázemí pro vystoupení folklórních souborů, výuku lidových tanců, jarmarky tradičních řemesel, ukázky lidových obyčejů a další zajímavé edukační programy a pořady pro veřejnost. O záměru zbudovat tady Centrum tradiční lidové kultury uvažuje Muzeum Vysočiny Třebíč, příspěvková organizace Kraje Vysočina, která je od roku 2005 pověřená péčí o tradiční lidovou kulturu na Vysočině.

   
 • Hrad Roštejn: Stavební sondy odhalily tajemství základů (19.7.2016)
  Roštejn

  Stavebně historické sondy na hradě Roštejn odhalily nové okolnosti jeho středověké minulosti. Potvrzuje domněnku, že místní kaple byla postavena dříve než hradní ochoz, který k ní z jedné strany přiléhá. „Mezi zdmi ochozu a kaple jsme objevili niku, která nám poskytla informace o historickém vývoji hradu. Tento nález prokazuje dřívější existenci prosklených oken kaple i na straně přiléhající k hradnímu ochozu. Ochoz ve své stávající podobě, pod jehož podlahou byl objeven přibližně dva metry hluboký volný prostor až ke skalnímu podloží, byl dostavěn později,“ informovala kastelánka hradu Roštejn Kateřina Rozinková.

   
 • Poznejte Příběhy brodských domů (18.7.2016)
  Příběhy brodských domů

  Široké veřejnosti je určena netradiční výstava architektury a stavebně historického vývoje Havlíčkova (Německého) Brodu. Putovat od konce 18. století do 1. poloviny 20. století můžete v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě prostřednictvím kolekce architektonických plánů, jejíž jádro tvoří plánová sbírka Státního okresního archivu Havlíčkův Brod. Představeny jsou nejvýznamnější stavby, které dodnes utvářejí unikátní ráz města. Výstava s názvem Příběhy brodských domů bude otevřena od 20. července do 11. září.

   
 • 11. ročník Hračkobraní láká na originální hračky i tvořivé dílny (13.7.2016)
  Hračkobraní 2016

  Od dnešního dopoledne až do nedělního odpoledne projde nádvořím zámku v Kamenici nad Lipou a jeho parkem tisíce návštěvníků. Zámecké prostory totiž hostí 11. ročník Hračkobraní – festivalu hraček z přírodního materiálu. Originální hračky z textilu nebo dřeva přijelo do Kamenice představit 16 důkladně vybraných výrobců z celého Česka a návštěvníkům je k dispozici 21 tvořivých dílniček.

   
 • Zachyťte krásy našeho kraje a vyhrajte v soutěži Příroda a krajina Vysočiny (12.7.2016)
  Fotosoutěž

  Muzeum Vysočiny Jihlava ve spolupráci s Krajem Vysočina vyhlašuje od 15. července fotografickou soutěž s názvem Příroda a krajina Vysočiny. Fotografové mohou své nejzdařilejší snímky zasílat až do konce června příštího roku. „Na nejoriginálnější autory čeká finanční odměna, pro mladé talenty do 18 let budou připraveny věcné dary. Soutěžní fotografie pak budou k vidění na výstavě Příroda a krajina Vysočiny. Nejúspěšnější fotografy přizveme ke spoluautorství na tematické publikaci, jejíž vydání se připravuje do dvou let,“ informovala radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.

   
 • Putovní výstava třebíčských betlémů bude k vidění v Dolním Rakousku (4.7.2016)
  Betlém

  Muzeum Vysočiny Třebíč spolupracuje od letošního roku s Muzeem betlémů v dolnorakouském Vösendorfu (předměstí Vídně). Partnerství se datuje od dubna, kdy pracovníci tohoto muzea přijeli na exkurzi do depozitáře Muzea Vysočiny Třebíč, a na následných setkáních se domluvili na výměně výstav dokumentujících nejlepší výtvory betlémářství, které mají obě oblasti k dispozici.

   
 • Pouliční knihovna znovu našla místo na nádvoří zámku v Třebíči (10.6.2016)
  Pouliční knihobudka

  Nádvoří třebíčského zámku opět oživuje pouliční knihovna, neboli knihobudka. Na vybrané místo ji nainstalovalo Muzeum Vysočiny Třebíč při příležitosti zahájení 21. ročníku veletrhu muzeí ČR koncem května. V minulosti už byla na nádvoří podobná knihovna zapůjčena a novinka se setkala s velkým zájmem, proto tady knihobudka zůstane už natrvalo. „Podobné aktivity velmi vítám. V dnešní uspěchané době je jakákoliv podpora četby příznivým krokem a knihobudka na nádvoří zámku může ještě více zpříjemnit čas turistů strávený ve městě plném obdivuhodných památek,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.

   
 • Víkend otevřených zahrad a jedinečná výstava dud na Hradě Kámen (9.6.2016)
  Zahrada

  Už potřetí se připojí Hrad Kámen k celoevropské akci Víkend otevřených zahrad. Ve dnech 11. a 12. června se vždy v 11 a 14 hodin uskuteční komentované prohlídky parku zaměřené nejen na historii, ale také na jeho současný stav. „Více než hektarový park je zapsán do seznamu nemovitých kulturních památek a je zajímavý svým skalním útvarem a památnými stromy, jako jsou Kámenský cypřišek a Hradní buk,“ zve na prohlídku radní Kraje Vysočina po oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.

   
 • Zlatá jeřabina 2015 patří Folkovým prázdninám a restaurování varhan v Osové Bítýšce (8.6.2016)
  Zlatá jeřabina

  Slavnostní podvečer na Zámku Světlá nad Sázavou odhalil letošní vítězné majitele Zlaté jeřabiny 2015. Jsou jimi Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou – vítěz kategorie Kulturní aktivita a za soutěžní část ankety Péče o kulturní dědictví vynesly hlasy veřejnosti na pomyslnou první příčku restaurování varhan v kostele svatého Jakuba Staršího v Osové Bítýšce. „Kraj Vysočina se pyšní řadou kvalitních kulturních akcí, které si každoročně vytvářejí nové a nové příznivce. Tentokrát fanoušci ocenili neobyčejný hudební festival, který má jedinečný dramaturgický koncept, a restaurování hudebního nástroje, který spojuje duchovní i kulturní dění v obci na Žďársku. Gratuluji,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková, která vítězům předala ocenění.

   
 • Vychází letní vydání Turistických novin Kraje Vysočina (8.6.2016)
  Turistický magazín

  Obyvatelé Vysočiny i turisté, kteří v letních měsících plánují Vysočinu navštívit, mají opět k dispozici elektronické noviny Kraje Vysočiny s řadou výletních tipů. „Připravený materiál nabízí široké možnosti trávení volného času na Vysočině, má zpřehlednit letní harmonogram akcí, turistům poradit, kam v jednotlivých oblastech regionu za zábavou, a má tak přispět ke zvýšení návštěvnosti Kraje Vysočina,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.

   
 

» všechny vybrané dokumenty «


 

Poslední dokumenty

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Validní kód