Kraj Vysočina - logo

Kultura a památky Kraje Vysočina


 
 

Nenechte si ujít

 • Gustav Mahler
 • Kulturní a přírodní dědictví kraje Vysočina
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Na stránce dále najdete


 

Vybíráme

 • Muzejní a galerijní noc dnes oživí jihlavské náměstí (27.5.2016)
  Logo MGN

  Muzeum Vysočiny Jihlavy společně s Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě dokončují poslední detaily na dnešní muzejní a galerijní noc. Stejně jako další příspěvkové organizace Kraje Vysočina z oblasti kultury se do tradiční akce zapojují pravidelně a na dnešek připravili bohatý program. „Program, který začíná v 17:00, ukončí v 21:30 ohňová show umělecké skupiny Fojro z Polné a v prostoru před morovým sloupem na Masarykově náměstí bude následovat promítání muzikálu Noc na Karlštejně,“ zve všechny milovníky dobré zábavy radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.

   
 • Vysočina hostí Veletrh muzeí České republiky (25.5.2016)
  Veletrh muzeí

  Na první den 21. ročníku veletrhu muzeí České republiky se téměř 110 zástupců muzeí i odborných firem zabývajících se muzejnictvím sjelo do třebíčské Boroviny ekotechnického centra Alternátor. Cílem této akce, kterou pořádá Muzeum Vysočiny Třebíč, příspěvková organizace zřizovaná Krajem Vysočina, je vyměnit si zkušenosti, představit si příklady dobré praxe a nabídnout nové možnosti muzejních expozic. Nad tradiční akcí převzala záštitu radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková, která dnes účastníky v třebíčském Alternátoru srdečně přivítala. „Je to pro mě veliká čest osobně se zúčastnit a těší mě, že je o veletrh takový zájem. Když jsem se dívala do letošního programu, tak mě tam zaujala řada příspěvků, a proto jsem ráda, že si jich hned několik osobně vyslechnu,“ uvedla radní Marie Kružíková.

   
 • Concentus Moraviae a Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2016: Koncert pro Kraj Vysočina (18.5.2016)
  Concentus

  Dva velké mezinárodní hudební festivaly působící na Vysočině se spojily a pro letošek připravily novinku v podobě Koncertu pro Kraj Vysočina. Uskuteční se 2. června v Domu kultury v Jihlavě a vystoupí na něm americké Dover Quartet a klavírista David Mareček, kteří představí Ludviga van Beethovena a jeho Smyčcový kvartet č. 7 F dur a Dvořákův Klavírní kvintet č. 2 A dur. „Koncertem chceme poděkovat za výraznou morální i finanční podporu Kraje Vysočina oběma festivalům, která vede ke světovému věhlasu obou akcí,“ uvedl ředitel festivalu Concentus Moraviae David Dittrich.

   
 • Na Bystřicku objevili džbán stříbrných mincí (18.5.2016)
  Unikátní poklad

  Památkáři v Kraji Vysočina evidují další hodnotný nález. Na jaře letošního roku šťastný nálezce z Bystřicka náhodně objevil malovaný keramický džbán s 283 stříbrnými mincemi z období od 2. poloviny 15. století do 1. poloviny 17. století. „Archeologický nález je v tuto chvíli umístěn v krajské příspěvkové organizaci - Muzeu Vysočiny Jihlava a ve spolupráci s oddělením památkové péče Krajského úřadu Kraje Vysočina budou zadány odborné posudky související s objeveným pokladem,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková, která dodala, že poctivý nálezce má ze zákona od krajského úřadu právo na odměnu.

   
 • Mezinárodní den muzeí slavíme i v Kraji Vysočina (17.5.2016)
  Mezinárodní den muzeií

  Muzeum Vysočiny Třebíč zcela ojediněle při příležitosti Mezinárodního dne muzeí umožní ve středu 18. května bezplatný vstup do expozic Svět neživé přírody, Svět portálů a bran a Lidé. Místa. Osudy. Od 8 do 14 hodin je připravený výtvarný program speciálně pro školy a odpolední hodinka vyhrazena rodinám s dětmi. „Oslava tohoto výjimečného dne bude od 17 hodin zakončena projekcemi dokumentů o třebíčských výtvarnících, a to Ladislavu Novákovi, Františku Mertlovi, Vlastimilu Tomanovi a Emanuelu Ranném,“ zve všechny příznivce umění na promítání do třebíčského zámku radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.

   
 • Slavnostní večer k 700. výročí narození Karla IV. v krajské Jihlavě (12.5.2016)
  Karel IV.

  Slavnostní program se odehraje v pátek 13. května od 19.00 v kostele Povýšení svatého Kříže. Organizátoři večera - Muzeum Vysočiny a Horácké divadlo v Jihlavě pozvali instrumentálně-vokální soubor SoliDeo z Děčína, kteří představí dobovou hudbu a příjemným zpestřením bude i dramatizované čtení z kronik a vlastního životopisu Karla IV. v podání herců Horáckého divadla Zdeňka Stejskala a Jakuba Škrdly. „Doba římského císaře a českého krále Karla IV. je neoddělitelně spjatá s naší historií a je jenom dobře, že si k tomuto kulatému výročí jeho život a podstatné historické události připomínáme,“ ocenila radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková, která se zítřejšího slavnostního večera zúčastní.

   
 • Nejvíce hlasů v soutěži Zlatá jeřabina 2015 získaly Folkové prázdniny a restaurování varhan v Osové Bítýšce (10.5.2016)
  Zlatá jeřabina

  Hlasování veřejnosti letos na pomyslná první místa ankety Zlatá jeřabina - Cena Kraje Vysočina za kulturní počin roku 2015 v kategoriích Kulturní aktivita a Péče o kulturní dědictví vyneslo akci Městského kulturního střediska Náměšť nad Oslavou Folkové prázdniny a restaurování varhan v kostele sv. Jakuba Staršího v Osové Bítýšce. „Jednotlivé veřejně posuzované aktivity obou kategorií letošní ankety si dohromady připsaly celkem přes osm a půl tisíce hlasů, což je o zhruba 1100 hlasů více než v minulém roce,“ pochvaluje si zájem veřejnosti o kulturní dění v regionu radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.

   
 • Vysočina má první Mistry tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina (3.5.2016)
  Mistři rukodělné výroby

  Tradiční lidová kultura má v Kraji Vysočina své nezastupitelné místo. To potvrdilo i slavnostní předání ocenění v oblasti tradiční lidové kultury udělované Krajem Vysočina, které se konalo ve čtvrtek 28. dubna v Muzeu Vysočiny Třebíč. Za účasti významných zástupců se uskutečnilo historicky první slavnostní udělení titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina. Diplom, pamětní medaili a věcný dar z rukou Marie Kružíkové, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu převzali a prvními držiteli titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina se stali: Drahomír Smejkal, který působí v oboru výsek pilníků a rašplí, a Aleš Uherka, kolář z Nyklovic.

   
 • Příspěvkové organizace Kraje Vysočina společně propagují 700. výročí narození Karla IV. (21.4.2016)
  Tisková konference Karel IV.

  Celá Česká republika včetně Kraje Vysočina si letos připomíná 700. výročí narození římského císaře a českého krále Karla IV. Krajské příspěvkové organizace v oblasti kultury a cestovního ruchu se proto spojily a společně připravily řadu akcí, které významné jubileum připomenou. „Skvělé na celém projektu je, že dokládá schopnost spolupráce všech našich příspěvkových organizací z oblasti kultury a cestovního ruchu. K propagaci realizovaných i plánovaných aktivit vztahujících se k tomuto výročí přispěl i Kraj Vysočina, a to formou mimořádné dotace ve výši 190 tisíc korun,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková, která zároveň připomněla, že všechny akce včetně termínů a míst, kde se uskuteční, najdeme na speciálních webových stránkách http://karel-700-vysocina.cz/.

   
 • VIP akce na Vysočině se znovu dočkají krajské podpory (19.4.2016)
  Koncert

  Významné kulturní, sportovní a společenské akce mají na Vysočině své důležité místo. Kraj Vysočina je každoročně podporuje a ze svého rozpočtu přispívá na jejich realizaci. Ve druhém pololetí je kraj připravený podpořit celkem 19 akcí za téměř 3,7 milionu korun. „Zaměření akcí je rozmanité. Naše podpora půjde na filmové festivaly, několik hudebních festivalů, mimo jiné také na cyklistický nebo běžecký závod i mezinárodní plavecké závody. Největší akcí v zimní sezóně bude podpořený Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě, který bude Vysočina Arena hostit v prosinci,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

   
 

» všechny vybrané dokumenty «


 

Poslední dokumenty

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Validní kód