Kraj Vysočina - logo

Kultura a památky Kraje Vysočina


 
 

Nenechte si ujít

 • Gustav Mahler
 • Kulturní a přírodní dědictví kraje Vysočina
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Na stránce dále najdete


 

Vybíráme

 • Vysočina má první Mistry tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina (3.5.2016)
  Mistři rukodělné výroby

  Tradiční lidová kultura má v Kraji Vysočina své nezastupitelné místo. To potvrdilo i slavnostní předání ocenění v oblasti tradiční lidové kultury udělované Krajem Vysočina, které se konalo ve čtvrtek 28. dubna v Muzeu Vysočiny Třebíč. Za účasti významných zástupců se uskutečnilo historicky první slavnostní udělení titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina. Diplom, pamětní medaili a věcný dar z rukou Marie Kružíkové, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu převzali a prvními držiteli titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina se stali: Drahomír Smejkal, který působí v oboru výsek pilníků a rašplí, a Aleš Uherka, kolář z Nyklovic.

   
 • Příspěvkové organizace Kraje Vysočina společně propagují 700. výročí narození Karla IV. (21.4.2016)
  Tisková konference Karel IV.

  Celá Česká republika včetně Kraje Vysočina si letos připomíná 700. výročí narození římského císaře a českého krále Karla IV. Krajské příspěvkové organizace v oblasti kultury a cestovního ruchu se proto spojily a společně připravily řadu akcí, které významné jubileum připomenou. „Skvělé na celém projektu je, že dokládá schopnost spolupráce všech našich příspěvkových organizací z oblasti kultury a cestovního ruchu. K propagaci realizovaných i plánovaných aktivit vztahujících se k tomuto výročí přispěl i Kraj Vysočina, a to formou mimořádné dotace ve výši 190 tisíc korun,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková, která zároveň připomněla, že všechny akce včetně termínů a míst, kde se uskuteční, najdeme na speciálních webových stránkách http://karel-700-vysocina.cz/.

   
 • VIP akce na Vysočině se znovu dočkají krajské podpory (19.4.2016)
  Koncert

  Významné kulturní, sportovní a společenské akce mají na Vysočině své důležité místo. Kraj Vysočina je každoročně podporuje a ze svého rozpočtu přispívá na jejich realizaci. Ve druhém pololetí je kraj připravený podpořit celkem 19 akcí za téměř 3,7 milionu korun. „Zaměření akcí je rozmanité. Naše podpora půjde na filmové festivaly, několik hudebních festivalů, mimo jiné také na cyklistický nebo běžecký závod i mezinárodní plavecké závody. Největší akcí v zimní sezóně bude podpořený Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě, který bude Vysočina Arena hostit v prosinci,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

   
 • Po památkách Vysočiny s mobilním telefonem (15.4.2016)
  Aplikace geo

  Hlavní turistická sezóna se kvapem blíží a příznivci výletů po Vysočině se mají na co těšit. Krajská příspěvková organizace Vysočina Tourism vyvinula dvě mobilní aplikace - Turistického průvodce po Vysočině a Geolokační hru. „Po celé Vysočině najdou turisté celkem 240 tabulek s QR kódy a tzv. NFC čipy odkazujícími ke stažení těchto aplikací, které jim výlety nejen zpříjemní, ale navíc poskytnou řadu zajímavých a praktických informací,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.

   
 • Muzeum Vysočiny Třebíč reprezentovalo Českou republiku na mezinárodní soutěži (14.4.2016)
  EMYA 2016

  Muzeum Vysočiny Třebíč bylo jediným českým zástupcem ve finálovém kole prestižní mezinárodní soutěže EMYA 2016. Začátkem dubna se uskutečnilo ve Španělsku, kde se o titul Evropské muzeum roku 2016 ucházelo 49 muzeí z celé Evropy. „Cena EMYA je vyhlašována Evropským muzejním fórem pod záštitou Rady Evropy a jejím hlavním cílem je ocenit inovativní procesy v evropském muzejnictví. Naše Muzeum Vysočiny Třebíč se prezentovalo velmi působivě, obdrželo oficiální certifikát a i nadále může užívat titul Nominee EMYA 2016,“ informovala radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.

   
 • Krajský rozpočet přispěje na opravu osmi desítek kulturních památek (12.4.2016)
  Kostel

  Celkem 80 úspěšných žadatelů o krajské dotace na obnovu kulturních památek v Kraji Vysočina si letos mezi sebou rozdělí 13 miliónů korun. Dotace dnes projednala Rada Kraje Vysočina. „Zájem o krajské peníze projevilo 31 obcí, 46 zástupců církví a náboženských společností, 13 jednotlivců, jeden podnikatel a 11 právnických osob,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast financí Vladimír Novotný. Dotace na obnovu kulturních památek rozděluje Kraj Vysočina od roku 2004.

   
 • Oslavy 700. výročí narození Karla IV. v Kraji Vysočina (5.4.2016)
  Karel IV.

  Na letošní rok připadá 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV. U této příležitosti se letos po celé republice uskuteční velká řada kulturních akcí, které významné výročí mimořádné osobnosti nejen národních dějin, ale i evropského formátu, připomenou. A nejinak tomu bude v Kraji Vysočina. „Přestože náš region nebyl ovlivněn jeho přímou činností a iniciativami, jako jiné části historického území Koruny české, příspěvkové organizace zřizované krajem na úseku kultury a cestovního ruchu připravily bohatou nabídku akcí na téma Karla IV., které jistě osloví širokou veřejnost,“ sdělila radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.

   
 • Na atiku hlavního průčelí Horácké galerie v Novém Městě se zaměří restaurátor (4.4.2016)
  Horácká galerie

  Vzhled průčelí zámku v Novém Městě na Moravě, kde sídlí Horácká galerie, změní restaurátor. Kraj zažádal Nové Město na Moravě o zařazení plánované obnovy budovy do programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón na rok 2016. „Pokud se městu podaří získat dotaci od Ministerstva kultury ČR, kraj jako vlastník budovy bude mít k dispozici 200 tisíc korun od státu a ze svého rozpočtu doplatí přes 187 tisíc korun,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková s tím, že restaurátor má práce podle plánu zvládnout v termínu od letošního května do konce srpna.

   
 • Hrad Kámen letos slaví 700. výročí. Své brány otevře už tento víkend! (30.3.2016)
  Hrad Kámen

  O prvním dubnovém víkendu vstoupí Hrad Kámen do nové 43. sezóny, která bude mimořádně pestrá. Na letošek připadá 700. výročí od první písemné zmínky o hradu a obci. „Připravený je proto bohatý program, který oživí a ozvláštní dvanáct víkendů od května do srpna. Návštěvníci se mohou těšit na zajímavou výstavu středověkých hudebních nástrojů, gotickou a raně renesanční hudbu nebo sjezd historických řemenových motocyklů, které jsou samy o sobě unikátem,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková, která zároveň prozradila, že první dubnovou sobotu zaplatí návštěvníci nižší vstupné.

   
 • Kraj nakoupí ojedinělé exponáty. Rozšíří sbírky svých muzeí a galerií (22.3.2016)
  V Třebíči otevřena galerie FRANTA

  Sbírkotvorné příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina během letošního roku získají do svých rozpočtů dohromady téměř milion korun navíc. Rada Kraje Vysočina dnes schválila mimořádné navýšení příspěvků na provoz, které jednotlivá muzea a galerie využijí výhradně na koupi sbírkových předmětů do svých fondů. „Za posledních deset let jde o ojedinělý krok k rozšíření sbírek našich příspěvkových organizací. Muzea i galerie mají v plánu nakoupit předměty, jejichž hodnota s časem roste, jako například obrazy, skleněné plastiky, fotografie, ale i technické stroje,“ přiblížila radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.

   
 

» všechny vybrané dokumenty «


 

Poslední dokumenty

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Validní kód