Cesta: Titulní stránka > GIS - Geografický informační systém > Základní informace


 

Google maps

Google Earth
Způsob zobrazení vrstvev shp, které jsou převedeny do formátu KML/KMZ v prostředí Google Earth
 

 
 

Aplikace Google Earth umožňuje uživateli cestovat po celém světě z pohodlí domova, šetří čas, peníze a mnohdy i nepříjemnosti spojené s cestováním. Naším cílem je umožnit zhlédnutí kraje Vysočina v prostředí Google Earth a využít i jeho dalšího potenciálu,  a to možnosti prohlížet si vlastní vytvořená data ve formátu KML/KMZ.

Dvě aplikace Google Earth

  • Google Earth (freeware) ke stažení zde
  • Google Earth Pro (placená verze) ke stažení zde

KML (keyhole markup language) je souborový formát pro modelování a ukládání geografických vrstev, jako jsou body, linie a polygony, které se po načtení zobrazí v aplikaci Google Earth. Soubor KMZ jeho komprimovanou verzí.

------------------------------------------------------------------------------------------

Tvorba KML/KMZ souboru v prostředí ArcGIS

Nejdříve je nutné nastavit souřadnicový systém WGS 84, který odpovídá souřadnicovému systému používanému v aplikaci Google Earth a ve kterém se budou soubory KML/KMZ vytvářet. Při načítání vrstev (*.shp) bude systém požadovat transofrmaci, protože vámi přidávané vrstvy jsou přavděpodobně v souřadnicovém systému S-JTSK (Systém jednotné trigonometrické sítě katastrální). Po natavení transformace lze již přejít k samotnému vytvoření vrstvy KML/KMZ. K tomu je zapotřebí v ArcTollboxu vybrat nástroj Layer to KML. Po zadání vrstupní vrstvy, názvu nové vrstvy a měřítka s hodnout 75000 se vytvoří vrstva KML/KMZ.

Tip: U shp vrstev je vhodné upravit atributovou tabulku tak, aby první textové pole neslo název nebo určující popis pro záznamy v dané vrstvě. Např. pro vrstvu okresů mít [poleNazev=název okresní město]. Doplněný atribut se pak zobrazí v prostředí Google Earth po rozbalení vrstvy v sekci Dočasná místa. Ostatní atributy se budou zobrazovat při kliknutí na danou vrstvu v mapě.

Načtení souboru KML/KMZ v Google Earth

a) Po spuštění aplikace Google Earth zadáme Soubor - otevřít a vybereme konkrétní soubor KML/KMZ. Po načtení se aplikace sama přiblíží na danou vrstvu. Vrstva se zobrazí v části Místa v sekci moje místa.

b) Při poklikání na soubor KML/KMZ se Google Earth otevře a přiblíží na danou vrstvu.

Tip: Google Earth nabízí galerii formátů KML/KMZ nebo můžete do galerie přidat i vlastní soubor.

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Google maps
 

Zodpovídá: Ing. Pavla Rusňáková
Vytvořeno / změněno: 18.11.2010 / 18.11.2010
Informace vyžadují kontrolu

Počet návštěv: 69108
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Validní kód